Na co si dát pozor při koupi štěňátek?

    V první řadě je to nízká cena v porovnání s cenou stejně starých a kvalitních štěňat u ostatních chovatelů. Samozřejmě se liší cena štěněte od chovatele známého svými pěknými odchovy, pak také od psích rodičů s výstavními úspěchy, či stěně starší, kde jsou již patrné výstavní kvality.

    Velice podezřelé je neochota chovatele ukázat rodiče štěněte (hlavně matku, otec vždy nemusí být v držení chovatele), nedodání očkovacího průkazu (je vydán ihned při očkování a měl by zde být uveden další rozepsaný postup očkování a odčervení) a ujištění, že pejsek žere vše, co padne od stolu.

    Také se vyvarujte příliš malého, bázlivého nebo apatického zvířátka, které má například špinavá očička a ouška (ze kterých mu zapáchá), matnou, popřípadě vypadanou srst, trpí průjmem, zvrací, kulhá, má kýlu (těžko se v době odběru zatáhne sama).

    Po příchodu k chovateli, který má doma špínu, nemocné psy a po dvorku mu pobíhá blíže neurčený počet zanedbaných psů několika módních plemen, bych radila rychle se otočit a odejít, než se nad tím chudáčkem štěňátkem smilujete a zachráníte alespoň jeho. Totiž tím více tito nezodpovědní lidé zvířátka množí a Vy si připravíte za prvé peněženku pro veterináře a za druhé léta trápení se psem, který má podlomené zdraví.

Vondrušková Petra, chovatelská stanice Jasmínový sen

Varování